DLA TYCH CO CHCĄ WIĘCEJ

CZY CHCESZ WYZDROWIEĆ?

Oprócz pytania DLACZEGO CHCESZ WYZDROWIEĆ I PO CO, które zadałam na blogu, dzisiaj zadaje kolejne CZY CHCESZ? 

W piątym rozdziale Ewangelii Jana (J5,6), Jezus zadaje to pytanie człowiekowi, który jest chory od 38 lat!!!

Pamiętam jakie przed laty, to pytanie wzbudziło we mnie emocje. Jak można osobie, która tak długo choruje zadać takie pytanie? To chyba oczywiste!

Wtedy jeszcze nie byłam świadoma tego, że z choroby można czerpać też korzyści.

Jakie to mogą być korzyści: można być np,. w centrum uwagi, cały czas mieć zapewnioną troskę, opiekę, współczucie, “mieć prawo” do narzekania i do nie brania odpowiedzialności za swoje życie.

Drugim ciekawym stwierdzeniem w tej Ewangelii jest określenie, że człowiek ten cierpiał na SWOJĄ chorobę. Co to znaczy swoją? Czy nie to, że była ona jakby jego tożsamością? Kim byłby ten człowiek bez tej swojej choroby? Czy umiałby żyć i funkcjonować?

Na mojej stronie BĄDŹ W POBLIŻU, przeznaczonej dla rodziców i opiekunów osób z zaburzeniami odżywiania, we wpisie “Do czego zaburzenia odżywiania są potrzebne? – część 1, cytowałam fragmenty listu osoby chorej do swoich bliskich, w którym pisze ona m.in tak : bez maski zaburzeń odżywiania, nie wiem kim jestem i co mogę.

W pracy zarówno terapeutycznej, jak i coachingowej z osobami chorymi na zaburzenia odżywiania, trzeba więc pracować nad tożsamością, nad tym kim jestem – tak aby, to nie choroba określała moją tożsamość.

Zdaje sobie sprawę z tego, że nie jest to proste pytanie, a poszukanie odpowiedzi zajmie trochę czasu. Jednak chce Cię zapewnić, że warto jej szukać!

Ważne są też odpowiedzi, których sobie udzielisz. Zwróć uwagę, że na pytanie Jezusa: Czy chcesz wyzdrowieć? ten człowiek nie udziela prostej odpowiedzi tak lub nie. On odpowiada: ” Panie nie mam człowieka…” To kolejny ważny szczegół w tej Ewangelii. Ty też zwróć na to uwagę.

A wiec na koniec zapytam:

Czy chcesz wyzdrowieć?

I kim byłabyś bez (swoich) zaburzeń odżywiania?

2 thoughts on “CZY CHCESZ WYZDROWIEĆ?

  1. Bardzo ciekawie ujete, gdyz czasami wlasnie pracujac z ludzmi zastanawiam sie wlasnie nad tym, czy oni w ogole chca cos zmienic. Bede chyba pytac wprost?

    1. W moim przypadku, cały proces wyzdrowienia ruszył, właśnie wtedy, gdy dokładnie wiedziałam co chcę, a czego nie! Uważam, że to bardzo ważne pytanie 🙂 I też z reguły, widzę opór przed zmianą 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *