COACHING

Co chcesz w życiu robić i co jest Twoją pasją?

co chce robić

Na tak postawione pytanie często słyszę odpowiedź: nie wiem! I to nie tylko od osób, które przeszły przez zaburzenia odżywiania i jakoś chcą nadrobić stracony czas. Często też słyszę taką odpowiedź od znajomych oraz osób z którymi pracuję.

  • Dlaczego tak jest?
  • Jak znaleźć odpowiedź?
  • I po co w ogóle jej szukać?
  • A może dobrze wiesz co chcesz robić, ale coś Cię blokuje? A jeśli tak, to co?

Na początek jednak zastanowimy się:

DLACZEGO NIE WIESZ CO CHCESZ ROBIĆ?

JEDNYM Z POWODÓW MOŻE BYĆ NADOPIEKUŃCZOŚĆ TWOICH BLISKICH 

Na swoim blogu, który przeznaczony jest dla rodziców osób chorujących na zaburzenia odżywiania, pisałam ostatnio o nadopiekuńczości naszych rodziców. I to właśnie ona może być jednym z powodów, dla których, nie wiesz co chcesz robić, co Cię cieszy, i co Cię interesuje.

Jeżeli przez całe Twoje dzieciństwo to rodzice wiedzieli lepiej, co jest dla Ciebie dobre a jednocześnie ostrzegali Cie przed wszystkimi zagrożeniami, jeżeli ciągle słyszałaś komunikaty: nie idź tam bo się zmęczysz, pobrudzisz, nie próbuj tego bo to dla Ciebie za ciężkie, nie dasz rady, zmęczysz się, piasek zasypie Ci oczy, a jak będziesz biegał, stłuczesz kolanko, zostaw – ja to zrobię za Ciebie,  – to nie miałeś/ nie miałaś szansy na próbowanie nowych rzeczy, na uczenie się nowych umiejętności. Ale też nie miałeś/ nie miałaś możliwości doświadczyć pierwszych porażek w bezpiecznej atmosferze.

JAKI GŁOS DOMINUJE W TWOJEJ GŁOWIE? TWÓJ WŁASNY CZY TWOICH RODZICÓW?

I być może te komunikaty nadal tkwią w Twojej głowie? Może dalej słyszysz w głowie: nie dasz rady, nie zabieraj się za to, bo to wymaga wysiłku, nie warto próbować bo poniesiesz porażkę. A ponieważ nie nauczyłeś się w dzieciństwie, że porażki i stłuczone kolanko to normalna rzecz i że są one częścią naszego rozwoju. – to teraz nie wiesz jak sobie z nimi radzisz.

ZANIEDBANIA

Kolejną przyczyną może być to, że w naszym dzieciństwie rodzice nie zadbali o nasze potrzeby rozwojowe, nie zaspokoili tych potrzeb, poprzez spędzony z nami czas, zajęcia dodatkowe itd.

WKRACZAM W DOROSŁOŚĆ

No dobrze, ale skoro już wiesz skąd mogło się wziąć to, że nie wiesz co chcesz w życiu robić ale też jeżeli nie chcesz pozostać w roli ofiary do końca swojego życia – wskazując winnych do końca swoich dni ( o mentalności ofiary i tzw. trójkącie dramatycznym też tu kiedyś napiszę) – to jak znaleźć na te pytania odpowiedź?

PRÓBUJ I DOŚWIADCZAJ

Moja odpowiedź to: próbuj różnych rzeczy 🙂 DAJ SOBIE TERAZ TO, CO POWINNO SIĘ ZADZIAĆ W DZIECIŃSTWIE! Nie jest to nic odkrywczego, być może spodziewałaś się, jakiś cudownych porad  a odpowiedź jest tak prosta – aż za prosta.

Ale mówię to ze swojego własnego doświadczenia ja również nie wiedziałam co chce robić i odkryłam to bardzo późno – gdzieś po 30-stce.

I tu kolejna uwaga – NIGDY NIE JEST za późno na znalezienie odpowiedzi. Lepiej znaleźć ją późno niż wcale.

Pomyśl ile jeszcze lat zostało Ci jeszcze np. do setki?

Czy na pewno chcesz je spędzić na tym czego nie lubisz i doświadczać frustracji i niezadowolenia do końca swoich dni?

Przypomnij sobie mój poprzedni wpis „Co będzie na Twoim nagrobku” i to czego najbardziej żałują umierający – właśnie tego, że nie mieli odwagi żyć tak jak chcieli.

OGROM MOŻLIWOŚCI

W obecnych czasach w dobie Internetu, facebooka i różnych darmowych spotkań – szukanie tej odpowiedzi wydaje się łatwiejsze, świat jest jakby na wyciągnięcie ręki!. Posmakuj różnych rzeczy, pochodź w różne miejsca, posłuchaj różnych ludzi. Możliwości jest obecnie mnóstwo – tylko musisz chcieć wyjść z domu. No właśnie – a może to z tym jest największy problem?

MOJE PASJE

Powiem Ci jak ja odkryłam swoje dwie pasje i jakie „przeszkody” napotkałam na swej drodze.

Jedną z moich pasji jest taniec. Oglądając kiedyś  „Taniec z gwiazdami” (w czasach gdy jeszcze oglądałam TV) w mojej głowie pojawiła się myśl – TEŻ TAK CHCĘ! Chcę nauczyć się tańczyć! Miałam wtedy jakieś 35 lat i w życiu nie byłam na żadnej dyskotece. Przez całe swoje życie twierdziłam, że nie lubię tańczyć! Rozpoczęłam poszukiwania szkoły, nauczyciela i tak po dwóch latach wygrywałam już wewnętrzne turnieje tańca. Zdziwienie moich znajomych było ogromne ale nie słuchałam ich opinii, po prostu zaczęłam robić to co mi w duszy gra! Ciebie też zachęcam do takich poszukiwań. Zobacz co lub kto Cię inspiruje? Kogo podziwiasz? Itd.

Drugą moją pasją jest rozwój osobisty, czyli psychologia i coaching. Ten kierunek z kolei wynikał z mojej historii, z tego czego doświadczyłam. Szukałam pomocy i zrozumienia w swoich problemach i nagle odkryłam to, co mnie najbardziej interesuje. I tu znów pojawiły się „przeszkody” – czyli opinie innych „życzliwych osób”, którzy mówili, że skoro skończyłam tak ciężkie studia na Politechnice to powinnam do końca życia iść za swoim pierwszym wyborem. I znów ich nie posłuchałam a dzisiaj jestem dumna ze swoich wyborów.

 

A MOŻE WIESZ CO CHCESZ ROBIĆ – TYLKO COŚ CIĘ BLOKUJE

Na coaching często przychodzą osoby, które doskonale wiedzą co chciałyby w życiu robić, ale nie mogą ruszyć z miejsca, coś ich blokuje. Pracujemy wtedy na tym, żeby to odkryć.

PRZEKONANIA

Jedną z takich rzeczy mogą być na przykład PRZEKONANIA!!! – czyli to co myślisz na swój temat i na temat swojego celu.

Jeśli ciągle powtarzasz sobie zdania w stylu:

– Nie dam rady

– Jestem już na to za stara

To nic dziwnego, że nie możesz ruszyć z miejsca.

OPINIE INNYCH

To kolejna przeszkoda. Tylko czemu Ci tak na nich zależy? Czy te osoby, których słuchasz same coś w życiu osiągnęły? Bardzo często nie 😉

A MOŻE WSTYDZISZ  SIĘ POWIEDZIEĆ O SWOICH CELACH I MARZENIACH?

 

Jak jest u Ciebie? Na jakim jesteś etapie? Robisz to, co kochasz?

 

Linki wspomniane w tym wpisie i związane z tematem