COACHING

NAWRÓT!!! co z nim zrobić?

NAWRÓT - NIE PODDAWAJ SIĘ

Często spotykam się z tym, że osoby, które wychodzą z zaburzeń odżywiania żyją w OGROMNYM LĘKU przed kolejnym nawrotem.

Dzisiaj odpowiem na pytanie:

 • czy to dobra strategia?
 • czy trzeba się go bać?
 • czym ten nawrót jest?
 • a może można się do niego jakoś przygotować?
 • i co zrobić jeśli już się pojawi?

Przede wszystkim chcę powiedzieć, że NAWRÓT W PROCESIE LECZENIA z zaburzeń odżywiania jest czymś normalnym i zdarza się dość często. ( na moim drugim blogu, przeznaczonym dla rodziców i opiekunów osób chorych, również pojawił się wpis na temat nawrotów Nawrót w zaburzeniach odżywiania)

To, że taki nawrót się pojawił NIE OZNACZA, ŻE PEŁNE WYZDROWIENIE NIE JEST MOŻLIWE.

Pisałam ostatnio że ZABURZENIA ODŻYWIANIA MOGĄ BYĆ STRATEGIĄ NA ZASPOKOJENIE WAŻNYCH DLA NAS POTRZEB.

W podobny sposób możemy popatrzeć na NAWRÓT – JAKO NA STRATEGIĘ POZWALAJĄCĄ ROZWIĄZAĆ JAKĄŚ TWOJĄ TRUDNOŚĆ, PROBLEM, KONFLIKT.

Zachęcam Cię do przeczytania mojego wpisu Jaki jest ocean Twojego życia, który napisany jest  co prawda, dla rodziców osób chorych, ale zawiera bardzo ważne metafory, które wykorzystuje się w pracy z osobami chorymi. Metaforę oceanu i kamizelki ratunkowej. Tą kamizelka ratunkową są właśnie zaburzenia odżywiania. Sięgasz po nią w jakiejś sytuacji zagrożenia.

Kiedy zatem pojawia się nawrót, warto zapytać siebie:

 • co teraz przeżywam?
 • co jest dla mnie trudne?
 • z czym nie mogę sobie poradzić?
 • jakie mam myśli i uczucia?
 • czego potrzebuje?
 • i kto mógłby mi w tym pomóc?

Takie podejście będzie Cię też uczyć UWAŻNOŚCI I MIŁOŚCI DO SIEBIE (co w procesie ku pełnemu wyzdrowieniu jest niezwykle istotne).

Zachęcam Cię też do tego, abyś tego typu pytania zadawała sobie na co dzień!!! To pozwoli Ci m.in na bieżąco rozwiązywać trudne sytuacje. To właśnie miałam na myśli, kiedy mówiłam o “przygotowaniu się” na nawrót – staraj się CODZIENNIE szukać rozwiązań, poprzez zadawanie sobie tego typu pytań i proś o wsparcie, poszukaj pomocy, poszukaj kogoś z kimś możesz pogadać o wszystkim.

Nawroty będą się pojawiać w procesie leczenia, dopóki nie nauczymy się nowych strategii rozwiązywania trudnych sytuacji! A takie trudne sytuacje będą się pojawiać, nawet wtedy, kiedy będziemy już zdrowi! Warto więc wypracować – jeśli nie samemu, to z pomocą psychoterapeuty czy coacha – nowe sposoby rozwiązywania trudnych sytuacji.

Jeśli jeszcze pamiętasz, co spowodowało, Twój ostatni nawrót – wyciągnij z niego lekcje i znajdź rozwiązania na przyszłość. Zobacz też jak dużo rzeczy udało Ci się do tej pory przepracować!

Tak jak pisałam, we wpisie dla rodziców – nawrót trzeba odpowiednio przepracować, nie warto żyć w lęku, że kiedyś tam, może się pojawi. Jeśli się pojawi – powiedz sobie – ok jest coś z czym sobie jeszcze nie radzę więc poszukam pomocy i rozwiązań.

I proszę Cię NIE PODDAWAJ SIĘ – BO CAŁKOWITE WYZDROWIENIE NAPRAWDĘ JEST MOŻLIWE!!! 🙂

NIEZALEŻNIE W KTÓRĄ STRONĘ SKRĘCISZ, ZAWSZE MOŻESZ ZAWRÓCIĆ NA WŁAŚCIWY TOR!

 

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *